KONAČNO! Projektom METMONIC Dalmacija će biti pokrivena meteo radarima; Župan Boban: Projekt ćemo prezentirati u Klisu svim (grado)načelnicima
19. listopada u Klis na veliki sastanak kojega s više od 50 načelnika i gradonačelnika organizira Splitsko-dalmatinska županija dolaze nositelji projekta METMONIC Državnog hidrometeorološkog zavoda.
U Ministarstvu zaštite okoliša i energetike jučer je potpisan ugovor o dodjeli bespovratnih EU sredstava za “Projekt modernizacije meteorološke motriteljske mreže u RH” – METMONIC koji će realizirati Državni hidrometeorološki zavod.
Ugovor su potpisali ministar zaštite okoliša i energetike dr. sc. Tomislav Ćorić, direktor Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost Dubravko Ponoš i ravnateljica Državnog hidrometeorološkog zavoda Nataša Strelec Mahović.
Projekt METMONIC je ukupno vrijedan 343,9 milijuna kuna od čega je iz EU fondova u okviru Operativnog programa “Konkurentnost i kohezija” osigurano 85% sufinanciranja ukupno prihvatljivih troškova, prenosi Dalmacija Danas.
Cilj projekta je modernizacija meteorološke mreže što će osigurati da 100% teritorija Hrvatske bude pokriveno redovitim praćenjem i procjenom utjecaja klimatskih promjena. To će omogućiti bolje razumijevanje klimatskih promjena i na taj način pomoći u formulaciji odgovarajućih politika i mjera, izvijestilo je Ministarstvo zaštite okoliša i energetike.
Nove meteo postaje, meteo radari, oceanografske plutače…
Provedba projekta rezultirat će modernizacijom postojeće motriteljske mreže što uključuje instalaciju novih postaja: 34 glavnih postaja, 139 klimatoloških postaja, 264 kišomjernih postaja, 6 meteoroloških radara, 2 visinske postaje te 5 meteorološko-oceanografskih plutača.
Navedenim se osigurava suvremena, kvalitetna i sveobuhvatna infrastruktura za 100% pokrivenosti teritorija Republike Hrvatske podacima koji omogućuju adekvatno praćenje vremena, klime i klimatskih promjena.
Velika vijest za Dalmaciju… AKO se projekt realizira
Ova vijest osobito je važna za Dalmaciju. Za razliku od ostatka zemlje, najveći dio teritorija Dalmacije nije pokriven bilo kakvim mjerenjima meteoroloških radara.
Meteorološki radar je uređaj bez kojega je nowcasting ili vrlo kratkoročna prognoza vremena gotovo nemoguća misija.
Bez meteorološkog radara teško je pravovremeno upozoriti ljude na nevrijeme, kako na moru, tako i na kopnu, što u nekim situacijama može biti opasno za imovinu i živote stanovnika.
– U suvremenoj meteorologiji za kraća razdoblja, od po nekoliko sati unaprijed, gotovo je nemoguće raditi precizne prognoze, osobito opasnih meteoroloških pojava kao što su tuča i obilne oborine, bez radara jer oni u realnom vremenu otkrivaju gdje se nalazi olujni sustav, gdje se nalazi jezgra oblaka, koji je smjer i brzina kretanja sustava, a otkrivaju nam i količine oborine te gdje se nalaze tučonosni oblaci. Njima se mogu odrediti čak i brzine vjetrova – kažu u udruzi Crometeo.
Ovog rujna osobito smo se uvjerili koliko je pogubna činjenica da Dalmacija i više od pola stoljeća nakon Europe nema meteorološke radare. Zadar je pogodila velika poplava u vidu elementarne nepogode, Split je pogodila tuča, a zbog nedostatka radara nitko nije mogao pravovremeno upozoriti stanovništvo (poljoprivreda, mogućnost oštećenja automobila…) na njihov dolazak.
Drugi dio jeseni najkišovitiji je dio godine. Dogode li se opasne bujične poplave na velikim opožarenim područjima u Dalmaciji, također ih se neće moći pravovremeno i precizno najaviti.
Župan: Radar je jedna od tema sastanka s više od 50 (grado)načelnika
Da su dalmatinski političari prvi put u svojoj povijesti počeli biti svjesni ovog ozbiljnog problema svjedoče riječi župana splitsko-dalmatinskog, Blaženka Bobana.
– Postavljanje novih meteoroloških postaja i gorući problem nedostatka meteorološkog radara u Dalmaciji bit će jedna od nekoliko točaka dnevnog reda velikog sastanka kojega 19. listopada na Klisu organiziramo s više od 50 načelnika i gradonačelnika Splitsko-dalmatinske županije. Njima će nositelji projekta METMONIC prezentirati koje su prednosti realizacije ovog projekta u Dalmaciji. Činjenica da ćemo nakon postavljanja radara u Puli, Zadru i vjerojatno Pelješcu pokriti cijeli hrvatski dio Jadrana dobra je vijest ne samo za meteorologiju, nego i za sigurnost naših građana i njihove imovine – kazao je za Dalmacija Danas župan Boban.