DPSB - SOLINSKO BLATO | Solin Live
 |  |  |  | 

Kultura Kultura ZP Izdvojeno

DPSB – SOLINSKO BLATO

 

Društvo prijatelja solinske baštine

Solinsko Blato naziv je za veliku močvaru koja se stvorila oko uvira Rike u Kaštelanski zaljev. Solinska je močvara ubrzo postala izvorom lošega zraka za čitavi Solin, mjesto iz kojega su insekti u tadašnje društvo donijeli zloglasnu solinsku groznicu – malariju (lat. “malus aer”, tal. “mala aria”, loš zrak). Prvi radovi na sanaciji solinskoga Blata započeli su još 1871. – 1873.

Stanje se pogoršalo početkom izgradnje željezničke pruge Split-Siverić. Naime, splitski načelnik Antonio Bajamonti bio je u povjerenstvu koje je godine 1874. određivalo trasu ove pruge, a ujedno je bio i poduzetnik izgradnje dionice od Splita do Sućurca. Pruga je prošla trasom koja je odgovarala Bajamontiju, a dovršena je 1877. Uzrokovala je povećanje močvare, namnožili su se insekti – malarični komarci, a bolest se proširila se na čitavo selo i obližnja mjesta.

Regulacija donjega toka i pokušaj isušivanja Blata provedeni su godine 1878, a radovi na presušenju solinskoga Blata započeli su početkom 1899. Međutim solinska je močvara i dalje bila razlog teškoga zdravstvenog stanja: godine 1902. u Solinu je od malarije bolovalo 97 posto stanovnika.

Radovi u Blatu su napredovali, a materijal za nasipanje osiguravao je don Frane Bulić. On je, naime, godine 1905. pribavio malu poljsku željeznicu koja je prevozila sitnije kamenje i zemlju od ostataka salonitanskih bazilika, koje je u to vrijeme istraživao, do željezničkoga mosta na uviru Rike. Radovi su uz prekide trajali sve do konca 1909., a utrošeno je ukupno 390.000 kruna.

 

U Solinu odnedavno djeluje “Društvo prijatelja solinske baštine” udruga koja je slobodno i dobrovoljno osnovana radi upoznavanja građana s kulturno-povijesnom baštinom solinskoga kraja, te isticanja njihove vrijednosti i važnosti za nacionalnu kulturu i povijest. Poticanja na maksimalnu zaštitu, popravke, konzervaciju, restauraciju i restituciju spomenika i svi drugih povijesnih vrijednosti solinske baštine.

Pronalaženja i otkupa predmeta od povijesnog i etnografskog značenja i njihove zaštite. Materijalnog pomaganja izvršenja programa akcija organizacija koje djeluju u oblasti zaštite spomenika kulture, arhivske građe i drugih kulturnopovijesnih vrijednosti.

Suradnje sa znanstvenim, stručnim, umjetničkim, kulturnim i prosvjetnim institucijama i udrugama kao i s tijelima državne i lokalne samouprave i otklanjanje šteta na spomenicima.

 

mm

ABOUT THE AUTHOR

PRVI SOLINSKI NEOVISNI NEWS PORTAL