|  |  | 

HISTORIA SALONITANA + ZP Izdvojeno

Izlaganje „Filozofi ranog srednjeg vijeka o Hrvatima: ime, podrijetlo i (ne)doseljenje!“ –povodom Svjetskog dana filozofije u Gradskoj knjižnici Solin

 

Tematika značenja imena, podrijetla i „dolaska“ Hrvata privlačila je izuzetnu pozornost od samih začetaka suvremene hrvatske historiografije, što je urodilo iznimnim brojem najrazličitijih teorija koje su nastojale razjasniti to pitanje, još od sredine 19. stoljeća pa sve do naših dana. Neke od njih su imale i osobite političke implikacije, a njihovo populariziranje/zabranjivanje je ovisilo i o tada aktualnom društveno-političkom kontekstu. Niti, po hrvatsku povijest burno, 20. stoljeće nije dalo završni odgovor na ovu enigmu. Naprotiv, suvremena važnost očuvanja identiteta u globaliziranom svijetu navedenu problematiku još uvijek čini vrlo aktualnom. Jesu li naposljetku prva desetljeća 21. stoljeća uspjela ponuditi neke nove i prihvatljivije odgovore? O svemu tome publika će imati priliku čuti nešto više u ponedjeljak (25. studenoga) u Gradskoj knjižnici Solin, u okviru izlaganja pod naslovom: „Filozofi ranog srednjeg vijeka o Hrvatima: ime, podrijetlo i (ne)doseljenje!“

Približne lokacije nekih mjesnih naziva toponimske varijante „hrvat“ od središnje do južne i istočne Europe; Približne lokacije četiriju ranosrednjovjekovnih hrvatskih plemena u središnjoj, južnoj i istočnoj Europi tijekom X. stoljeća (M. Božić: „’HRVAT’ I ‘HRVATI’ – OD TOPONIMA DO ETNONIMA“, 2019.)

Navedeno izlaganje, povodom Svjetskog dana filozofije – koji se obilježava u mjesecu studenom, održat će u Teatrinu knjižnice s početkom u 17,30 sati voditelj solinske „Male škole filozofije“ i član Hrvatskog filozofskog društva Mate Božić.

Izlaganje o pojavi, rasprostranjenosti i značenju hrvatskog imena tijekom ranog Srednjeg vijeka (M. Božić), uz prezentaciju planiranih aktivnosti oživljene povijesti projekta arheološkog turizma „Regnum Croatorum“ kroz 2019. godinu, održano 1. veljače 2019. godine u prostorijama obnovljenog Kneževog dvora (Providurov stan) tvrđave Klis (u okviru „Noći muzeja 2019.“)

Izlagač je, kao dugogodišnji koordinator projekta arheološkog turizma „Regnum Croatorum“, ovu tematiku već imao prilike prvi put predstaviti tijekom manifestacije „Noć muzeja“ u Klisu (2019.), a potom i u okviru iste manifestacije u Klisu iduće godine te programa „Tjedna povijesti“ Udruge „Toma Arhiđakon“ na Filozofskom fakultetu u Splitu (2020.), o čemu je u historiografskom časopisu „Pleter“ bila objavljena i zapažena studija. Ovom prilikom u Solinu, uz povijesne analogije, arheološke spoznaje i etimološka tumačenja imena „Hrvat“, izložena problematika će biti nadopunjena i mitološkim aspektom legende o „dolasku“ Hrvata, čime će publici na uvid biti ponuđeno cjelovito i zaokruženo razmatranje o „origo gentis“ hrvatskoga naroda!

„Regia Croatorum – prva stoljeća Hrvata na tlu Europe u svjetlu novijih etimoloških tumačenja hrvatskog imena“ (M. Božić) – izlaganje održano 31. siječnja 2020. na tvrđavi Klis u obnovljenom Kneževu dvoru (Providurov stan) te 6. veljače 2020. u prostorijama Filozofskog fakulteta u Splitu (u okviru „Noći muzeja 2020.“ i „Tjedna povijesti“ Udruge „Toma Arhiđakon“)

mm

ABOUT THE AUTHOR

Mate Božić je autor i povjesničar: sudjelovao u pokretanju filozofsko-teološkog časopisa „Odraz“ i historiografskog časopisa „Pleter“, kao i Udruge studenata povijesti „Toma Arhiđakon“. Koordinator je projekta arheološkog turizma „Regnum Croatorum“ te (ko)autor sveučilišnog udžbenika iz heraldike, niza znanstvenih studija i članaka historiografsko-heraldičke tematike. Saznanja prezentira u okviru Škole heraldike i Male škole filozofije (povremeno održavane u Klisu i Solinu) te u kolumnama na web- portalima, uključujući i SolinLive.com.