|  |  | 

Zanimljivosti ZP Izdvojeno

7 životinja koje možete naći samo u Rusiji

Da biste vidjeli ruske endemične vrste, morat ćete se uputiti u udaljene regije Ruske Federacije. Tamo vas pored neobičnih životinja čekaju i prelijepe šume i jezera.

1. Sibirska vodenkrtica

Prije nekoliko milijuna godina, dok na planetu još nije bilo mamuta, vodenkrtica je već živjela u Sibiru. Prema tome, imajte u vidu: kada vidite sibirsku vodenkrticu, vi zapravo vidite utjelovljenje prapovijesti. Sibirska vodenkrtica slabo vidi, i po tome je slična krtici, dok je po repu i načinu života slična australskom kljunaru.

Izvor: PhotodomIzvor: Photodom

Danas se ova zanimljiva životinja sreće u bazenima Dona, Volge i Urala. Krzno vodenkrtice čak i u vodi ostaje suho zahvaljujući masnom mošusu koji luče njezine žlijezde. Vodenkrtice su lovljene zbog jakog mirisa mošusa i jedinstvenog krzna, tako da su prije nekoliko stoljeća bile na rubu istrebljenja, ali danas su pod zaštitom države.

Izvor: East NewsIzvor: East News

2. Sibirski tuljan

Sibirski tuljan jedini je sisavac koji obitava u Bajkalskom i Ladoškom jezeru. On spada među najljepše slatkovodne životinje i pravi je simbol ovih jezera. Bajkalski tuljan i ladoški prstenasti tuljan osvajaju srce svakog turista. Neobično lijepe oči ovih životinja kao da prodiru čovjeku u dušu. Imaju simpatične mladunce s mekim krznom i zanimljivu narav. Blizu Bajkala postoji zatvoreni bazen gdje ove životinje demonstriraju svoju gracioznost u vodi.

U Rusiji postoji mnogo starih bajki i vjerovanja vezanih za sibirske tuljane. Po jednoj čukotskoj legendi sva živa bića na ovome svijetu rodila je velika sibirska tuljanica.

Izvor: Shutterstock/Legion-MediaIzvor: Shutterstock/Legion-Media

3. Sibirska snježna ovca

Plato Putorana jedno je od najnepristupačnijih mjesta Rusije, gdje se može stići samo zračnim ili vodenim putem. U toj netaknutoj divljini živi putoranska ili sibirska snježna ovca. I sam dolazak na plato Putorana je težak zadatak, a još je teže tamo ugledati snježnu ovcu. To je graciozna, ali oprezna i vrlo obijesna životinja, s moćnim uvijenim rogovima. Hrani se raslinjem blizu strmih litica na nadmorskoj visini od 1700 metara.

Teško je reći zašto je putoranska ovca izabrala ovaj plato sa surovom klimom, gdje na svakom koraku vreba opasnost. Možda ovim plašljivim životinjama odgovara što ih tamo nitko ne uznemirava.

Izvor: Alamy/Legion-MediaIzvor: Alamy/Legion-Media

4. Ružičasti galeb

Teško je povjerovati da se ova krhka ptica može sresti u područjima sa surovom klimom: na Arktiku i u istočnom Sibiru, na obalama sjevernih hladnih rijeka Indigirka, Kolime i Anadira. Nekada je ružičasti galeb bio tradicionalna lovina Eskima, a sada je lov na ovu pticu strogo zabranjen. Perje ovog galeba ima boju snijega i leda prošaranu nježnim ružičastim perjem koje kao da je upilo odsjaj sjevernog svitanja i polarne svjetlosti. Ružičasti galeb voli mraz. U jesen on ne leti na jug kao ostali galebovi, nego na sjever, točnije na Arktički ocean.

Izvor: Alamy/Legion-MediaIzvor: Alamy/Legion-Media

5. Amurski leming

Rijetka životinja, slična morskom prasetu ili velikom hrčku sa šarenim krznom. Živi u tajgama istočnog Sibira i Kamčatke. Da biste ugledali leminga morate dugo lutati po močvarnom terenu pokrivenom mahovinom, jer ovi glodavci prave svoje jazbinice u mekoj mahovini. Leminzi tijekom dana pojedu više hrane nego što su sami teški, ali im aktivan način života pomaže da uvijek budu u dobroj formi.

Izvor: Lori/Legion-MediaIzvor: Lori/Legion-Media

6. Sibirski bijeli ždral

Vitka ptica sa snježno bijelim perjem i dugim crvenim kljunom je sibirski bijeli ždral. Ove rijetke ptice se mogu vidjeti u Jakutiji i zapadnom Sibiru na području Jamala. Hanti, autohtoni narod zapadnog Sibira, poštuju sibirskog bijelog ždrala kao sveštenu pticu.

Ždralovi su osjetljivi i izbjegavaju čovjeka. Ako im se on približi, uvijek upozoravaju ostale ptice otegnutim krikom. Zato ćete njihov atraktivni ritualni ples moći promatrati samo iz daljine.

Sibirski bijeli ždral je upisan u Crvenu knjigu kao vrsta koja nestaje. Akciji “Let nade”, čiji je cilj sačuvati populaciju ovih ptica, pridružio se 2012. godine i Vladimir Putin. Predsjednik Rusije je na deltaplanu s motorom predvodio jato mladih sibirskih ždralova kada su u jesen krenuli u toplije krajeve.

Izvor: Alamy/Legion-MediaIzvor: Alamy/Legion-Media

7. Barguzinski samur

U tajgi na istočnoj obali jezera Bajkal možete sresti okretnu životinjicu s mekim krznom boje kave. To je barguzinski samur. Ime je dobio po rijeci Barguzin i istoimenom Bajkalskom vjetru.

Izvor: Lori/Legion-MediaIzvor: Lori/Legion-Media

Ovaj samur je vrlo znatiželjan i ne boji se čovjeka. Ako budete imali dosta sreće, možda ćete čak uspjeti pomaziti barguzinskog samura i čuti kako on tiho prede, kao mačka. Zbog lijepog i skupocjenog krzna sa srebrnim odsjajem barguzinski samur se još naziva “carem divljeg krzna” ili “mekim zlatom”.
izvor(i): RBTH

mm

ABOUT THE AUTHOR

PRVI SOLINSKI NEOVISNI NEWS PORTAL