KAKO JE ANTIFAŠIZAM POSTAO KONTROVERZAN
U nama je sudbina budućih dana, a neki se možda i plaše za nju… (Balašević)
Imamo i previše razloga plašiti se za budućnost jer određene struje žele promijeniti povijesne istine. Žele se pobrinuti da živimo u državi u kojoj se prihvaća samo njihova verzija istine. Živimo u svijetu u kojem su pojmovi zamijenjeni, te je teško razumjeti što pjesnik želi reći.
Naime, kad se priča o miru zapravo se misli na rat. Kad se govori o slobodi, provodi se ropstvo. Kad se pripovijeda o obrazovanju, provodi se doktrina ignorancije.
Po Orwellovoj prognozi, rat je postao mir. Sloboda je ropstvo. Antifašizam je fašizam.
Jedna karika u tom lancu indoktrinacije je demoniziranje onih koji su bili na pobjedničkoj strani. Pored svih drugih problema, nevjerojatno koliko se galame stvara oko promjene imena jednog trga. Upravo je zastrašujuće koliko se političarima to čini bitno. Ali ništa nije slučajno…
Zapravo, oni samo igraju svoju ulogu. Njihova prava ideologija je zadržati pozicije, a ovo što rade je igrokaz. Bandić bi isto tako bio spreman ponovno preimenovati trg po Titu ako bi mu to kupilo još glasova.
Kako bi se trebali zvati trgovi, po Milanu Bandiću? Po nekim beskičmenjacima od političara iz Sabora? Po političkim prostitutkama koji samo čekaju sljedeću naredbu Europske unije ili po velikim državnicima koji su se bili spremni suprotstaviti se još većim silama da bi obranili interese nacije?
Hoćemo li postaviti spomenike ili nazvati trgove po žrtvama pretvorbe i privatizacije? Žrtvama trulog sustava kao što su vatrogasci s Kornata?
Isto kao što se rat u Siriji vodi „zbog mira“, umjesto da ono što se mora jednoznačno osuditi bude fašizam, kod nas je kontroverzan antifašizam. To je fašizam 21. stoljeća, relativiziranje antifašizma.
Drugi svjetski rat još nije završio, još se ne zna tko je pobijedio, a tko izgubio. Zašto novinari uopće obraćaju pozornost na one koji haluciniraju da se Dan antifašističke borbe ne bi trebao slaviti – koji dan bi se onda trebalo slaviti? Dan državnosti ne bi ni postojao da nije bilo antifašističke borbe.
Promjena imena trga nije samo simbolična – ona je promjena ishoda Drugog svjetskog rata. Promjenom imena kažemo da nisu pobijedili antifašisti, već stvaramo novu povijest – relativiziramo pobjedu antifašista u Drugom svjetskom ratu. To se možda čini bezazleno, ali ovo je samo jedan korak u njihovom sistemskom planu indoktrinacije. Treba se samo upitati što je sljedeće – ako je nova istina da u Drugom svjetskom ratu zapravo nisu pobijedili antifašisti, što slijedi nakon toga? Zemlja je ravna ploča?
Zločin koji se sad događa je to da se pokušava se iskriviti što je istina – nema jasnog stava, istina je laž, a laž je istina.
Nisam optimistična da će Drugi svjetski rat uskoro završiti. Naprotiv, s obzirom na to kako se stvari odvijaju sada, vjerojatno će za nekoliko generacija vladati i službeno mišljenje da su pobijeđeni poraženi, a poraženi pobijeđeni.