DRUŠTVENA ABECEDA DPSB – AKVEDUKT
Rimljani su gradili akvedukte kako bi s udaljenih izvora doveli neprekidni tok vode u gradove opskrbljujući javna kupališta, latrine, fontane i privatne kuće.
Neki su akvedukti opskrbljivali i rudnike, manufakture, različite radionice i poljoprivredna dobra.
Izgradnja akvedukta za grad svjedočila je o njegovoj veličini, statusu i važnosti. Dovođenje žive vode u gradsko središte građevinsko je umijeće u kojemu su Rimljani bili nenadmašni.
Akvedukt kojim se Salona opskrbljivala sagrađen je u vrijeme cara Augusta u dužini od gotovo četiri tisuće metara, a s kapacitetom za opskrbu oko 40 tisuća ljudi. Od izvora Jadra uz Salonitanski prema današnjem Splitu se pruža i nešto kasniji, Dioklecijanov akvedukt.
U Solinu odnedavno djeluje “Društvo prijatelja solinske baštine” udruga koja je slobodno i dobrovoljno osnovana radi upoznavanja građana s kulturno-povijesnom baštinom solinskoga kraja, te isticanja njihove vrijednosti i važnosti za nacionalnu kulturu i povijest. Poticanja na maksimalnu zaštitu, popravke, konzervaciju, restauraciju i restituciju spomenika i svi drugih povijesnih vrijednosti solinske baštine.
Pronalaženja i otkupa predmeta od povijesnog i etnografskog značenja i njihove zaštite. Materijalnog pomaganja izvršenja programa akcija organizacija koje djeluju u oblasti zaštite spomenika kulture, arhivske građe i drugih kulturnopovijesnih vrijednosti.
Suradnje sa znanstvenim, stručnim, umjetničkim, kulturnim i prosvjetnim institucijama i udrugama kao i s tijelima državne i lokalne samouprave i otklanjanje šteta na spomenicima.