Komentar dana Komentar Dana ZP Izdvojeno
EU FONDOVI – Jakove više damo, nego dobijemo!
Redovito pratim facebook stranicu načelnika Klisa Jakova Vetme i vidim da svako malo iskače s novim objavama. Jedan eu projekt, drugi projekt, treći i tako redom, skuplja EU projekte ko dica pokemone.
Naš dobri Jakov nikada neće spomenuti koliko Hrvatska svaku godinu mora uplaćivati na račun Europske unije, koliko stanovnici moraju odvojiti za EU, već samo koliko će njegova Općina dobiti.
Općina će dobiti sitniš, a država, to jest mi građani, samo ove godine moramo uplatiti 3.6 milijardi kuna na račun EU, što je nekih 800 kuna po glavi stanovnika. Zamislite kolika je to svota novca, zamislite da nismo članica EU i da taj novac direktno ulažemo u naše gradove i općine. Klis i Solin bi cvali na svakom koraku, opg-ovci i mladi poduzetnici ne bi trebali ispunjavati brdo papira za tamo neke europske potpore, već bi im država direktno dala naš novac.
Da stvar bude gora Hrvatska, osim EU i NATO, je u još jednom “savezu” i to s BiH i Crna Gora, ovim savezima prekogranične suradnje dali su engleski naziv Interreg IPA, umjesto da su pojednostavnili i dali ime “Mala Jugoslavija”.
Pa se tako i naš načelnik Vetma danas pohvalio s posjetom susjeda, tj. partnera iz Šibenika, Herceg Novog i Zenice s kojima je Općina Klis “kroz zajednički projekt na natječaju Interreg IPA dobila sredstva za rasvjetu kliške tvrđave te audio vodiče za posjetitelje.”
Partneri koje naš načelnik Jakov spominje su u goroj financijskoj situaciji od nas, pa mi nikako nije jasno kako ovi zajednički projekti s tim državama mogu pomoći Klisu, Solinu, Hrvatskoj.
Znam da će mnogi reći da će novac dati EU, ali EU ništa ne daje ako tri puta više ne uzme.
Ako se sjetite rasvjete na ruzinavu mostu, onaj famozni solinski projekt Connecting Separated, čija je cijena bila 50.000 kuna, pitam se samo koliko će u konačnici doći ova rasvjeta za Klišku tvrđavu.
Sada kad smo postali dio zapadne europe, hvalimo se zajedničkim projektima i prekograničnom suradnjom s državama ex YU.
Toliko smo želju ući u EU, ali smo zauvijek ostali Balkan.