|  |  | 

Kultura ZP Izdvojeno

FOTO NATJEČAJ: ZAGLEDAJ SE U BAŠTINU!

Foto: Solin Live

Foto: Solin Live

Pozivamo sve građane, amaterske i profesionalne fotografe, istraživače, avanturiste i zaljubljenike u prirodnu i kulturnu baštinu da zajedno s nama, kroz objektive svojih fotoaparata, otkriju rimsku cestu koja je još pred dvije tisuće godina bila žila kucavica čitave Dalmatinske zagore!

Pred točno dvije tisuće godina carski namjesnik Publije Kornelije Dolabela započeo i dovršio gradnju gotovo 600 km cesta kojima je premrežio cijelu tadašnju rimsku provinciju Dalmaciju.

Iz Salone je kretalo pet trasa, a cesta prema Naroni i danas je velikim dijelom žila kucavica unutrašnjosti Dalmacije i susjedne Hercegovine. Ona od Solina i Klisa, preko Trilja, Ciste i Lovreća vodi do Imotskog te dalje za Hercegovinu, kroz Ljubuški, da bi završila u Vidu kod Metkovića—rimskoj koloniji Naroni. Temelji i trasa su joj rimski, a nalazila se na središnjem dijelu važne rimske magistrale koja je vodila kroz zaleđe jadranske obale. Ta je magistrala započinjala u Akvileji na sjeveru Italije i završavala u Dirahiju, odnosno Draču u današnjoj Albaniji. Odatle se kao ‘Via Egnatia’ nastavljala prema Konstantinopolu/Carigradu.

Do gradnje autoceste kroz unutrašnjost Dalmacije apsolutno niti jedan zahvat u prostoru nije na takav način obilježio jedno vrijeme i naredna stoljeća do naših dana! Činjenica je da je, uz manje promjene, ova trasa kontinuirano korištena, pa uz nju nalazimo značajnu prirodnu i kulturnu baštinu iz svih povijesnih razdoblja.

Tematsku trasu Salona-Tilurij-Bigeste-Narona danas prepoznajemo kao liniju koja spaja pedesetak nevjerojatnih prirodnih i kulturnih lokaliteta, od kojih su dva sa stećcima – Crljivica i Bijača – odnedavno uvrštena na UNESCO-vu Listu svjetske baštine. Sama cesta i sva baština koja se za nju veže nadohvat je svima koji danas putuju kroz Dalmatinsku zagoru. Ipak, najčešće ostajemo slijepi prema vlastitoj baštini dok se ubrzano vozimo do odredišta!

Fotografski natječaj u sklopu EU projekta Connecting Separated prilika je da se ovo promijeni!

Mapa Connecting Separated (Povezivanje razdvojenog)  koju s vama dijelimo sadržava 49 točaka na putu od Solina do Vida kraj Metkovića. Zadatak je pronaći i fotografirati točke s mape po vlastitom izboru, ili pak s nama podijeliti postojeće autorske fotografije.

Uz svoje ime i prezime, fotografije s kratkim opisom (može i osjećajem ili uspomenom koji vas veže za pojedino mjesto ili objekt) do 10. rujna 2016. šaljite naconnecting.separated@gmail.com, a mi ćemo ih podignuti na našu interaktivnu web stranicu projekta i tako zajedno s vama rekonstruirati antičku cestu kroz oči (i objektive) suvremenih putnika. Ukoliko imate dodatnih pitanja, slobodno ih pošaljite na navedenu e-adresu.

Osim na web stranici projekta, Vaše će fotografije postati i dijelom izložbe u sklopu festivala Connecting Separated, koji će se odvijati od 19. do 24. rujna 2016. u Solinu i Ljubuškome. Najuspješnije fotografije odabrat će peteročlani žiri sastavljen od stručnjaka za kulturnu i prirodnu baštinu koji su radili na mapiranju trase, te voditeljica projekta.
izvor(i): Grad Solin

 

mm

ABOUT THE AUTHOR

PRVI SOLINSKI NEOVISNI NEWS PORTAL