„Najgori“ starohrvatski knez i „velika pobjeda na moru“!
Kao što se Dan hrvatske diplomacije obilježava tijekom mjeseca lipnja, kada je 879. godine datirano pismo pape Ivana VII. knezu Branimiru (7. lipnja) u kojem je kršćanski poglavar priznao tom hrvatskom knezu vlast nad njegovom „zemaljskom kneževinom“, tako se od 1993. tijekom mjeseca rujna obilježava Dan hrvatske mornarice i to u spomen na bitku s Mlečanima koja se zbila 18. dana ovoga mjeseca daleke 887. godine.
Zanimljivo kako je je tu pobjedonosnu vojnu starih Hrvata – u kojem je i sam mletački dužd izgubio život – iako se također dogodila u vrijeme kneza Branimira (vladao do 879. do oko 892.), prvi predsjednik Republike Hrvatske dr. Franjo Tuđman izričito povezao uz jednog drugog hrvatskog kneza – Domagoja. Tako u izjavi s konferencije za novinstvo Predsjednika Republike Hrvatske održane 15. prosinca 1995. u Predsjedničkim dvorima nalazimo sljedeće:
„…Ali, razumije se, da sam bio jedan od onih koji uspostavom samostalne hrvatske države je kazao – da je jedna od prvih zadaća među inim, i da vratimo slavu hrvatskog naroda zbog njegovog pomorstva. I, mogu vam sada reći, kad smo određivali dan ratne mornarice, pa su mi došli sa prijedlogom da to budu neki datumi od ovih naših dana, kad smo mi uspostavili ratnu mornaricu. Onda sam ja rekao – povijest ne počinje s nama, i izvolite mi pronaći datum hrvatskog pomorstva iz što starije povijesti, pa su onda pronašli pobjedu Domagoja nad Mlečanima.
Pa su mi, isto tako, predlagali, da i hrvatski ratni brod nazovemo, najveći ratni brod, nazovemo „Vukovar“. Ja sam rekao – Vukovar je simbol i ponos hrvatstva sadašnje borbe hrvatskog naroda za uspostavu, ali na hrvatskom moru, na našem moru moramo tražiti oslonac u hrvatskoj povijesti, i afirmirati hrvatsku državu i hrvatsko pomorstvo sa tradicijama koje tamo imamo. Te je taj brod nazvan – Petar Krešimir.“
Kada je riječ o ovoj predsjednikovoj izjavi očita je kronološka pogreška povezivanja bitke iz 887. s knezom Domagojem. Naime, Domagojeva vladavina (knez od oko 864. do 876. godine) okončana je više od desetljeća prije spomenutog sukoba s Mlečanima 887. godine. No, osim uz Branimira, uobičajeno je da se ta pobjeda vezuje i uz starohrvatsko pleme Neretvana, odnosno Makarsku kao mjesto hrvatsko-mletačko pomorsko-kopnenog sukoba, pa se redovito naziva bitkom kod Makarske. Dok je vremenska poveznica s Branimirom očita, neki autori smatraju kako se spomenuta vojna dogodila ne južnije (na neretvanskom području), nego nešto sjevernije, točnije u blizini Zadra – tada središta bizantske teme Dalmacije. Prema tome, mletački dužd Petar I. Kandijan ne bi stradao od ruke Neretvana, nego upravo Bijelih Hrvata.
Tako zaključuje povjesničar B. Poparić, koji je 1937. u Zagrebu objavio vrijedno djelo „Borbe Hrvata za Jadran od 7. do kraja 11. stoljeća“ i to „u povodu 1050. godišnjice velike pobjede na moru“, tj. bitke iz 887. godine. Donoseći izvore o tom događaju navodi i retke iz „Kronike“ mletačkog dužda Andrije Dándola (1343.— 1354.): „Candiano je, opremivši 12 brodova, osobno pošao u one strane. I tu je u borbi bio ubijen, a tijelo njegovo, potajno Slavenima ugrabljeno, preneseno je u grad Grado.“ Isti autor u svojim „Analima“, misleći na dužda Candiana, piše: „Ovaj smjesta posla protiv Neretvana brodovlje, i pošto se je ovo bez uspjeha povratilo, tada on sam osobno podigavši se mjeseca kolovoza s dvanaest ratnih brodova, i doprijevši do slavenskoga brda, izađe na mjestu, koje se zove Mikulin. Premda s malo ljudi, kad su mu se Slaveni oprli, najprije ih natjera u bijeg, poubijavši mnoge, te iskomada pet njihovih brodova sjekirama; ali kad su se Slaveni najzad 18. mjeseca rujna povratili, pogibe s još sedmoricom. Njegovo pak tijelo preuzme Andrija Tribun i pokopa ga zatim u predvorju gradeške crkve.“
Drugi mletački povijesni pisac (Marcantonio Sabellico) iz 15. stoljeća, spominjući ovu bitku opširnije navodi kako iz Venecije: „Poslano je nekoliko ratnih brodova, da se suzbiju njihovi naleti; ali ti se bez ikakova uspjeha povratiše kući. Ali ne prođe dugo, te je pod vodstvom dužda Candiana opremljeno dvanaest brodova protiv istih neprijatelja, koje nađoše blizu dalmatinskog rta, koji sami žitelji nazivlju Mikulin. Na pobudu duždevu bijesno su na njih navalile mletačke trireme: ali se Liburnijsko brodovlje nije ugnulo bici, pa se je s obadvije strane srtalo skoro s većim oduševljenjem nego li silama. U prvom je sudaru Mletačka strana, jer su svladali nekoliko neprijateljskih brodova, bila nadmoćnija; ali kako su Barbari brojčano bili jači, kad su zaokružili duždev brod i s njime još i druge, Candiano je pao junački se boreći, pošto je upravljao Republikom ništa više od pet mjeseci. Njegovo je mrtvo tijelo tajno uklonjeno od Istrana, malo poslije preneseno u Grado, i u onom mjestu pokopano.“
O istom događaju su potom pisali i drugi autori: Pietro Marcello, Gian Giacomo Caroldo i Heinrich Kellner u XVI. stoljeću, te Alessandro Maria Vianoli i Jacob von Sandrart u XVIII. stoljeću. Dok njihovi navodi predstavljaju tek preradu ranijih izvora iz XIV. i XV. stoljeća, od hrvatskih autora Dandolovim zapisima se pozabavio Trogiranin Ivan Lučić, koji 1666. zaključuje: „Liburnijce treba uzeti za Hrvate (Liburnos prò Croatis sumendos esse)“, dok „Mikulino brdo (kako veli Dandolo) je rt u Dalmaciji, ali to nije brdo, vec je rt blizu Zadra, a nalazi se na hrvatskom nipošto na dalmatinskom teritoriju, što se sad obično zove Mikulin rt (Montem Miculum Promontorium Dalmatiae esse, non mons, prope Jadram, in Croatico non Dalmatico solo situm, nunc vulgo dictum Ponta Micha“).
Kaštelanin Poparić prihvaća Lučićev zaključak – kako je Mikulin rt zapravo poznata zadarska Puntamika, potkrjepljujući ga logički na sljedeći način: „Oni, koji tvrde, da nije došlo do boja kod Mikulina Rta, već stotinu morskih milja niže, kod Makarske, imali bi dokazati, da je Candiano bezbrižno mogao nastaviti put između brojnih zadarskih otoka i otočića, po vrlo uskim kanalima i kanalićima, kao stvorenima za najuspješnije zasjede. Imali bi dokazati, da su Hrvati, koji nastavahu, kao i danas onu obalu i otoke, mirno promatrali, kako se spokojno povlače mletački brodovi, koji nose rat njihovu knezu i hoće da otmu slobodu njima i njihovoj domovini!“
Zanimljivo je kako se i samog kneza Domagoja – kojem je hrvatski predsjednik pogrešno pripisao ovu pobjedu nad Mlečanima, u jednom drugom mletačkom izvoru veže uz pleme Neretvana. Tako se u „Corona Venetorum“ iz XVII. stoljeća (sastavljenoj od jedne kronike iz XV., a druge iz XVI.) navodi da je Domagoj „princ Neretvana“ (Domoghoi, prinze de Narentani). Možda su toga kneza, inače dalekog poznatijeg po pomorskom ratovanju od Branimira, Mlečani smatrali osobitim neretvanskim vladarem obzirom da je to starohrvatsko pleme također bilo osobito aktivno u borbama na moru.
Bilo kako bilo, Mlečani su svoje brodovlje protiv Domagoja poslali već 864., odmah nakon što je novi dužd Urso I. Particijak zamijenio dotadašnjeg dugogodišnjeg vladara Venecije Petra Tradenika (836. – 864.), inače Mislavova sudruga prilikom sklapanja mira 839. godine. Mir je bio sklopljen i ovaj put, ali su se se borbe uskoro nastavile. Koliko su sukobi na Jadranu toga vremena bili žestoki čitamo u pismu pape Ivana VIII. Domagoju (između 874. i 875.), gdje se navodi: „Osim toga opominjemo Te, da protiv pomorskih razbojnika, koji pod Tvojim imenom divljaju na kršćane, tim žešće ustaneš, u koliko znaš, da njihova djela potamnjuju čast Tvoga imena. I ako se može vjerovati, da oni putnike napadaju protiv Tvoje volje, a ipak se kaže, da ih Ti možeš ukrotiti, to ako ih ne ukrotiš, smatramo te krivcem.“
Zabilježeno je kako je Domagoj u međuvremenu (870./871. godine) uspješno predvodio hrvatsko ratno brodovlje na strani franačkog cara Ludviga II. prilikom oslobađanja Barija, grada na južnotalijanskoj obali, koji je od 847. pa sve do 2. veljače 871. bio u rukama Arapa. Međutim, dok je hrvatska mornarica bila na suprotnoj strani Jadrana bizantska flota (navodno: jer su istočnojadranski gusari opljačkali neke papinske izaslanike otevši im koncilska pisma) je opustošila obalu Domagojeve kneževine, koju Ludvig II. u svom pismu bizantskom caru Baziliju naziva „naša Slavenija“ (nostra Sclavenia). To govori u prilog zaključku kako je Hrvatska toga vremena još uvijek bila u franačkoj interesnoj sferi. Nadalje, podmuklom bizantskom rušilačkom pohodu treba iduće 872. godine pridodati i saracensko (arapsko) pustošenje istočnojadranske obale, a osobito otoka Brača.
Uz te nedaće, Domagojeva pozicija je bila oslabljena i time što nije potjecao iz loze svoga prethodnika kneza Trpimira, pa su u kneževini bujale urote protiv njegove vladavine, vjerojatno poticane od Bizanta. Domagoj se nastojao učvrstiti žestoko se obračunavajući s urotnicima te je jednog od zavjerenika dao ubiti – iako je svećeniku Ivanu obećao kako će ga poštedjeti. Stoga mu papa u istom pismu piše: „Slavnom knezu Domagoju. Ako bi nekoga, što Bože očuvaj, našao, da ti radi o glavi, kazni ga ne smrću, nego izgonom, jer ako im oprostiš radi Boga, koji ih tebi predade, tebe će od njih nepovrijeđena očuvati onaj, koji se nije ustručavao, da za spas sviju umre na križu.“
U vrijeme kada su Arapi 875. godine napali mletački Grado, a Ludvig 876. godine umro, hrvatsko-mletački sukobi su se osobito rasplamsali. Tada su, prema kroničaru Ivanu Đakonu „najgora plemena Slavena i Dalmatinaca počela pljačkati istarsku pokrajinu: tamo su naime poharali četiri grada, to jest: Umag, Novigrad, Sipar i Rovinj. Zatim je javljeno gospodinu duždu Ursu da bi oni htjeli prijeći do grada Gradeža; došao je s trideset lađa do prije rečenog grada. Odatle brodeći prema Istri, hrabro nasrne na iste Slavene i tako ih u boju uništi da nitko od njih nije mogao pobjeći ni vratiti se u domovinu… Zbog toga se razvrgao savez koji je nekoć bio između Slavena i Mlečana.“
Negdje u to doba i knez Domagoj je doživio svoj kraj. Mletački kroničar Ivan Đakon piše: „Zatim je, poslije smrti Domagoja, najgorega kneza Slavena, gospodin dužd Urso i njegov sin Ivan sa Slavenima sklopio mir i slogu. Ipak protiv Neretvana, s kojima je bio u neprijateljstvu, pošalje vojsku.“ Prema tome, dok se u papinom pismu Domagoja naziva „slavnim knezom“, Mlečani su ga istovremeno smatrali „najgorim knezom“, što svjedoči o različitostima povijesne perspektive, ali se svakako može reći kako njegovo ime ni više od tisućljeća nakon ovih hrvatsko-mletačkih pomorskih sukoba (kojima danas dugujemo i datum obilježavanja suvremene Hrvatske ratne mornarice) nije potamnilo!
„PESSIMUS“ – Soundbringer
„Regnum Croatorum“ – zajednica za populariziranje hrvatske ranosrednjovjekovne oživljene povijesti