Općine u Dalmaciji na vrhu po netransparentnosti, načelnici volonteri koji primaju naknadu!?
Nema tu nevinih, tek onih koji u svakom izbornom procesu samo laju i obećavaju, umjesto da rade
Lokalni šerifi
Dvije riječi koje opisuju svu surovost društva i golemi lanac sreće koji sve nas godišnje košta 170 milijuna kuna. 575 župana, gradonačelnika i načelnika, 740 zamjenika i na tisuće tajnika, pročelnika, vozača i brojnih drugih fotelja i funkcija u cijelom jednom sustavu. Profesionalno ili volonterski, uz naknade koje, u najmanju ruku, ‘obaraju s nogu’.
Čast iznimkama, a i njih je samo 85 u cijeloj Hrvatskoj.
Kako je samo lijepo biti volonter.
Odlično zvuči da čovjek radi u korist šire zajednice pa onda umjesto plaće prima volontersku naknadu. Kakva rupa.
Takvu situaciju dobro poznaje načelnik Bilica, općine u Šibensko-kninskoj županiji, koji dobiva 5.488,45 kuna naknade u neto iznosu. Njegov zamjenik na mjesečnoj razini dobiv 1520,28 kuna.
Općina s 2.307 stanovnika, po popisu iz 2011. godine, osim po načelniku – ‘plaćenom volonteru’, na vizire javnosti stigla je nakon što je objavljen popis (ne)transparentnosti proračuna županija, gradova i općina za pola godine.
Bilice su, uz još šest općina u Dalmaciji, dobile ‘jedinicu’ za transparentnost, a još goru ‘nulu’ zavrijedile su četiri u Dalmaciji, od ukupno sedam općina u Hrvatskoj. Na neslavnom popisu našla se i općina Lovreć, Nerežišća na Braču, općine Novigrad i Povljana u Zadarskoj županiji, Vela Luka na Korčuli te Sućuraj na Hvaru.
Zanimljivo, neke od spomenutih općina, s obzirom na broj stanovnika, iznenađuju s plaćom koju na bazi mjeseca primaju čelnici i njihovi zamjenici.
Opisana situacija preslik je one u Novigradu. Općina s tek 542 stanovnika za svog načelnika izdvaja 13.362,15 kuna, dok općina Povljana, u kojoj živi 759 stanovnika, na čelu ima načelnika s plaćom od 19.255,31 kunom.
Među onima koje su na listi dobile titulu ‘najnetransparentnije općine’ su čak tri mjesta iz Zadarske županije te općina Podbablje u Imotskoj krajini.
‘Nulu’ u podatcima dobile su tako općine Galovac, Kolan i Sveti Filip i Jakov od kojih je svakako za istaknuti Kolan u kojoj je, po svemu sudeći, načelnik jedan od cijenovnih rekordera. Prvi čovjek ondje prima plaću od 14.328,51 kune, a općina broji tek 791 ‘dušu’.
Pohvaliti svakako treba načelnika Podbablja koji svoju odgovornu funkciju obavlja besplatno dok, po broju stanovnika slična općina, općina Sveti Filip i Jakov za mjesečni rad tamošnjeg načelnika saldira 17.699,50 kuna.
Među brojnim političkim nejasnoćama i odlukama ‘bez zdravog razuma’ iz godine u godinu tek se gomilaju računi lokalnih dužnosnika. Nije tema ove priče sustav koji, odavno je već dokazano, ima rupa više od švicarskog sira, nego općine koje, na krilima najavljivane digitalizacije, nisu javno objavile niti jedan dokument.
Nema tu nevinih, tek onih koji u svakom izbornom procesu samo laju i obećavaju, umjesto da rade.