HISTORIA SALONITANA + ZP Izdvojeno
Projekt „Regnum Croatorum“ predstavlja Klis i Solin kao starohrvatske povijesne gradove!
Narodna predaja kaže kako je u Solinu bilo okrunjeno sedam kraljeva, a upravo je 8. listopada ove godine u „Šupljoj crkvi“ uz rijeku Jadro po sedmi put bilo održano uprizorenje krunidbe kralja Dmitra Zvonimira – u okviru manifestacije „Krunom hrvatskih vladara“ projekta arheološkog turizma „Regnum Croatorum“. Obilježavanje datuma Zvonimirove krunidbe, kao i smrti kraljice Jelene „Slavne“ (8. listopada 1075. odnosno 976. godine) započelo je u Klisu i Solinu u okviru tog projekta prije jednog desetljeća – 2014. godine, a manifestacija se nastavlja i dalje, ususret 1100. obljetnici Hrvatskog Kraljevstva, obilježavanje koje će se održati iduće godine (925. – 2025.)!
Najstariji prikaz krunidbe kralja Zvonimira uopće: zidna slika koju je između listopada 1610. i prosinca 1614. godine izradio Marzio Ganassini (Città del Vaticano, Palazzo Apostolico, Archivio Segreto Vaticano, Piano Nobile, druga soba) na kojoj je vidljiva zastava sa simbolom bazilike; „Krunjenje kralja Zvonimira“ – litografija nastala tijekom druge polovice XIX. (autor Franjo Josip Mücke), na kojoj se u gornjem lijevom kutu ističu zastave Dalmacije (polje s tri leopardove glave) i Hrvatske (crveno-srebrno šahirani štit) u rukama dvorskih stjegonoša
Ovom prigodom, u utorak 8. listopada 2024., manifestacija je započela u ranim popodnevnim satima okupljanjem u središtu Solina, nasuprot mjesta nekadašnje rodne kuće istraživača starohrvatske prošlosti don Lovre Katića (1887.-1961.), gdje su pristigli iz: Pakoštana-Vrane – „Vitezovi vranski“, Knina – „Povijesna postrojba kralja Dmitra Zvonimira“, Trogira – „Vitezovi svetog Ivana Trogirskog“ te domaćinska povijesna postrojba starohrvatskog doba „Praetoriani Croatorum“, odnosno niz srednjovjekovnih povijesnih postrojbi – dugogodišnjih sudionika ove manifestacije oživljene povijesti. Što je ovoga puta bila novost, pridružili su im se i najmlađi – učenici OŠ „Petra Kružića“ Klis, spajajući tako sa starohrvatskom prošlošću i ime čuvenog uskočkog zapovjednika Kružića (oko 1490.-1537.)!
„Krunidba kralja Zvonimira“ – djelo hrvatskog slikara Ferdinanda Quiquereza iz 1878. na kojem se, također u gornjem lijevom kutu, uočava crveno-srebrni šahirani grb Hrvatske na crveno – bijelo – plavoj zastavi; Današnji ostatci krunidbene bazilike kralja Zvonimira i scensko uprizorenje krunidbe u serijalu „Hrvatski kraljevi“ (2011.)
Povorka se tako, praćena pogledima znatiželjnika i zvucima bubnjeva, uputila šetalištem dugogodišnjeg solinskog župnika don Tugomira Jovanovića (1920.-1995.) uz rijeku Jadro do Gospina otoka gdje je „kralj Zvonimir“ (u liku književnika i skladatelja Ante Nadomira Tadića Šutre) uz ostatke crkve Sv. Stjepana odao počast kraljici Jeleni „Slavnoj“ pročitavši tekst epitafa s njezina sarkofaga u kojem se ta hrvatska vladarica iz sredine X. stoljeća naziva i „majkom kraljevstva“ te „zaštitnicom siročadi i udovica“. Glasovita „kraljica Jelena“ (koju je za ovu priliku „oživjela“ voditeljica Barbara Alilović) je na to pozdravila okupljene uzvikom „Helena Regina“ – na što su joj povijesne postrojbe okupljene u njenu čast uzvratile gromoglasnim trokrakim: „SALVE!“
Sedmo odavanje počasti povijesnih postrojbi kraljici Jeleni „Slavnoj“ na Gospinom otoku u Solinu i svečani mimohod uz tok rijeke Jadro (u pozadini je vidljiva Gašpina mlinica iz XVIII. stoljeća)
Potom je uslijedio svečani mimohod od Gospina otoka do „Šuplje crkve“ kojem su se pridružili i učenici splitskih osnovnih škola (OŠ „Visoka“ i OŠ „Žnjan-Pazdigrad“), koji su također uveličali program ovogodišnje manifestacije. Cjelokupna povorka predvođena kraljevskim parom je tako, slijedeći tok rukavaca rijeke Jadro, prošla pored ostataka ranonovovjekovne solinske utvrde Gradine, a zatim i još uvijek postojeće čuvene Gašpine mlinice iz XVIII. stoljeća, da bi se potom uz Ilijin potok približila lokalitetu „Šuplje crkve“ – odnosno ostatcima krunidbene bazilike Sv. Petra i Mojsija, gdje je početkom posljednje četvrtine XI. stoljeća papin poslanik opat Gebizon okrunio Zvonimira kraljevskom krunom, predavši mu u ruke i žezlo te zastavu i mač.
Uprizorenje krunidbe 8. listopada 2024. godine među ostatcima krunidbene bazilike Sv. Petra i Mojsija („Šuplja crkva“); Povijesne postrojbe starohrvatskog doba: „Vitezovi vranski“, „Povijesna postrojba kralja Dmitra Zvonimira“, „Vitezovi svetog Ivana Trogirskog“ i „Praetoriani Croatorum“ uz učenice i učenike osnovnih škola iz Klisa (OŠ „Petar Kružić“) i Splita (OŠ „Visoka“ i OŠ „Žnjan-Pazdigrad“) prilikom sedmog uprizorenja Zvonimirove krunidbe
Nakon uprizorenja krunidbe svi okupljeni (učenice i učenici, publika te članice i članovi niza povijesnih postrojbi) su imali priliku poslušati poruku suvremenog „kralja Zvonimira“ s početka XXI. stoljeća, kao i njegove supruge iz ugarskog roda Arpadovića – Jelene „Lijepe“, uz neizostavne autorske stihove „Stine pradidova“, a slavljeničko druženje je nastavljeno u popodnevnim satima u prostorima kliške tvrđave koja je i ovom prigodom otvorila svoja vrata svim zaljubljenicima u starohrvatsku prošlost i „oživljeno“ ranosrednjovjekovlje. Tu je također bio i predstavljen projekt „Uskočko srce – prkos od davnina“ kojeg su osmislile i provele djelatnice i nastavnice odnosno učenice i učenici OŠ „Petra Kružića“.
Sudionici manifestacije „Krunom hrvatskih vladara“ Solin-Klis 2024. s djelatnicama OŠ „Petra Kružića“ prilikom predstavljanja dječjih radova i strateške igre „Uskočko srce – prkos od davnina“ nastalih u okviru istoimenog projekta kliške osnovne škole, a u realizaciji kojega su sudjelovali i pripadnici povijesne postrojbe „Kliški uskoci“
Na kraju ovog prvog desetljeća obilježavanja smrti kraljice Jelene „Slavne“ i krunidbe kralja Dmitra Zvonimira u Klisu i Solinu vrijedno je podsjetiti kako je projekt arheološkog turizma „Regnum Croatorum“ (nastao zajedničkom inicijativom Udruge studenata povijesti „Toma Arhiđakon“ – ISHA Split i Povijesne postrojbe „Kliški uskoci“, koji su i suorganizatori ovogodišnje manifestacije “Krunom hrvatskih vladara” Solin-Klis) započet krajem 2013. godine, dok je prva faza realizacije ostvarena početkom listopada 2014. prvim obilježavanjem obljetnice Jelenine smrti i Zvonimirove krunidbe u Solinu i Klisu uz sudjelovanje povijesnih postrojbi „Tomislavova straža“ iz Splita i „Vitezovi kralja Zvonimira“ iz Knina.
„Vitezovi kralja Zvonimira“ i „Tomislavova straža“ – sudionici prvog obilježavanja smrti kraljice Jelene „Slavne“ i krunidbe kralja Dmitra Zvonimira na kliškoj tvrđavi i u Solinu („Šuplja crkva“) 8. listopada 2014. godine
Dvije godine poslije, 8. listopada 2016., u Solinu i Klisu je po prvi put organizirana manifestacija oživljene povijesti „Krunom hrvatskih vladara“, kao i prvo uprizorenje krunidbe kralja Zvonimira uopće, odnosno drugo obilježavanje smrti kraljice Jelene. U tom obilježavanju i uprizorenju sudjelovale su (uz „Vitezove kralja Zvonimira“) i druge povijesne postrojbe starohrvatskog doba, kao što su „Domagojevi strijelci“ iz Vida kod Metkovića te „Vitezovi vranski“ iz Pakoštana odnosno Vrane. Uz prezentaciju oživljene povijesti ovim projektom se nastojala i podići svijest građanstva o važnosti valorizacije niza starohrvatskih arheoloških lokaliteta na širem splitskom području. Tako je od početka projekta više puta uslijedilo čišćenje vrlo važnog solinskog lokaliteta Rižinice, kao i arheološkog lokaliteta Bijaći kraj crkve Sv. Marte u Kaštelanskom polju (Plano), a koji se nalazi na području grada Trogira.
Akcije čišćenja solinskog arheološkog lokaliteta Rižinice (10. ožujka 2014.) i arheološkog lokaliteta Bijaći na granici Kaštelanskog polja (2. ožujka 2015.) u kojima su sudjelovali i članovi udruge „Toma Arhiđakon“ te povijesne postrojbe „Kliški uskoci“; Sudionici manifestacije oživljene povijesti „Krunom hrvatskih vladara“ Solin – Klis, 8. listopada 2016. nakon uprizorenja krunidbe u Solinu
Kao druga faza realizacije, u okviru manifestacije „Krunom hrvatskih vladara“ Solin-Klis 2018. godine po prvi put je sudjelovala i povijesna postrojba starohrvatskog doba – „Praetoriani Croatorum“, koja je također nastala suradnjom dviju udruga, ujedno i pokretača aktivnosti cjelokupnog projekta. U okviru istog događaja starohrvatski „pretorijanci“ su sudjelovali i idućih godina: 2019., 2020., 2022., 2023. i 2024. godine! Nadalje, još od veljače 2019. ova povijesna postrojba je redovit gost na manifestaciji „Sačuvajmo Bijaće u 21. stoljeću!“ koja se tradicionalno održava kraj ostataka starohrvatske crkve Sv. Marte u Planom, a započele su je kaštelanske osnovne škole, prije svega djelatnici i učenici OŠ „Bijaći“ iz Kaštel Novog.
„Praetoriani Croatorum“ – povijesna postrojba starohrvatskog doba, na Gospinu otoku u Solinu prilikom postrojavanja za svečani mimohod u čast kraljici Jeleni „Slavnoj“ 8. listopada 2020. i 2022. godine te na arheološkom lokalitetu Bijaći na području grada Trogira prilikom održavanja manifestacije „Sačuvajmo Bijaće u 21. stoljeću!“ (od 2019. do 2022. godine)
Proteklih su se godina starohrvatski „pretorijanci“, između ostalog, imali priliku javnosti predstaviti i krajem siječnja/početkom veljače – odnosno tijekom manifestacije Noći muzeja, kada su, osobito u Muzeju hrvatskih arheoloških spomenika, volonterski bili na raspolaganju svim posjetiteljima te aktivno sudjelovali u obilasku postava muzejske izložbe prigodno odjeveni u svoje ranosrednjovjekovne povijesne odore. „Praetoriani Croatorum“ su i osmišljeni kao autentična postrojba „oživljene povijesti“ u suradnji s Muzejom hrvatskih arheoloških spomenika u Splitu – na temelju povijesnih izvora i prilika prvih desetljeća IX. stoljeća, kada su hrvatski krajevi bili pod snažnim utjecajem kulture karolinškog doba. Naime, tada se pokušala realizirati i svojevrsna ranosrednjovjekovna obnova Zapadnog Rimskog Carstva pod franačkom dinastijom Karla Velikog i njegovih nasljednika, dok je onovremena hrvatska kneževina (koja je bila tek u svojim začetcima) neizostavan dio tog povijesnog procesa.
„Praetoriani Croatorum“ prilikom obilaska splitskih lokaliteta vezanih uz vladare iz doba Trpimirovića, krstionice Sv. Ivana i prostora uz Zlatna vrata Dioklecijanove palače, 5. prosinca 2018.; Sudjelovanje volonterki i volontera povijesne postrojbe u Noći muzeja (Muzej hrvatskih arheoloških spomenika) 1. veljače 2019./31. siječnja 2020.
„Pretorijanci“ su pohodili splitski Muzej hrvatskih arheoloških spomenika i krajem prošle godine, tijekom održavanja izložbe „Chroatorum Bellatores – ratnici u ranom srednjem vijeku“, postavljene u galeriji spomenutog muzeja, gdje je od sredine svibnja 2023. na oko 500 četvornih metara bilo izloženo preko 250 izvornih predmeta koji su (uz brojne ilustracije, fotografije i zidne projekcije, zatim igrano-dokumentarni film, interaktivne karte i audio vodiče) govorili o ulozi ratnika u hrvatskom ranosrednjovjekovnom društvu. Godinu prije, točnije krajem 2022., starohrvatski „pretorijanci“ su u Podstrani po prvi put obilježili sklapanje Mislavova mira iz 839. godine (10. studenoga), a posjetivši 16. prosinca iste godine starohrvatske arheološke lokalitete na području Kaštela (crkva Sv. Jurja na Putalju) i Trogira (crkva Sv. Marte u Bijaćima) obilježili su i 1170 godina od izdavanja Trpimirove darovnice, odnosno 1130 od izdavanja Muncimirove povelje!
„Praetoriani Croatorum“: u posjetu izložbi „Chroatorum Bellatores“ početkom studenog 2023. (MHAS); prilikom prvog obilježavanja sklapanja Mislavova mira u Podstrani 10. studenog 2022.; kraj današnje crkvice Sv. Marte na arheološkom lokalitetu Bijaći smještenom na donjokaštelansko-trogirskoj granici 16. prosinca 2022. godine
Prema tome, možemo zaključiti kako manifestacija oživljene povijesti „Krunom hrvatskih vladara“, odnosno obilježavanje smrti kraljice Jelene „Slavne“ i uprizorenje krunidbe kralja Dmitra Zvonimira“, započeto u Klisu i Solinu 2014., a koja se – prvenstveno zahvaljujući nizu aktivnosti povijesne postrojbe „Praetoriani Croatorum“ – tijekom proteklog desetljeća uspješno predstavljala i na području Podstrane, Kaštela te Trogira, doista doprinosi prepoznatljivosti Klisa i Solina kao starohrvatskih povijesnih gradova odnosno mjesta osobito vezanih uz kneževsku i kraljevsku kuću Trpimirovića. Što može biti bolji uvod u obilježavanje obljetnice koja nas tek čeka – 1100 godina Hrvatskog Kraljevstva?
Uprizorenje Zvonimirove krunidbe 8. listopada 2020. godine koja je bila dio programa „Solinskog vremeplova“ zahvaljujući kojem je središnji koordinacijski odbor akcije Gradovi i općine prijatelji djece Solinu dodijelio Povelju „Naj-akcija u 2020.“. Za najvažniji cilj tog projekta navedeno je razvijanje svijesti kod djece i mladih o potrebi očuvanja duhovno povijesno-kulturne baštine i nacionalnoga identiteta, a njemu su sudjelovali učenici i polaznici solinskih osnovnih škola i vrtića
„Regnum Croatorum“ – zajednica za populariziranje hrvatske ranosrednjovjekovne oživljene povijesti