Rusija podiže u nebo novu verziju svog najmoćnijeg strateškog bombardera Tu-160M2
Najmoćniji ruski strateški bombarder Tu-160M2 sredinom siječnja prvi je put poletio poslije dugotrajne modernizacije.
Najveći avion koji posjeduje Rusija proveo je u zraku oko 30 minuta na visini od 600 metara. Posada je provjerila stabilnost i uređaje za upravljanje, a ujedno je izvela nekoliko manevara.
Ovaj je avion prvi od 10 raketonosnih bombardera Tu-160M2 koje će ruska vojska dobiti do 2027. godine. Oni će zamijeniti zastarjele prethodnike iz sovjetskog razdoblja i bit će neodvojivi dio “nuklearne trijade”, zajedno s nuklearnim podmornicama i interkontinentalnim balističkim raketama.
Historijat “Bijelog labuda”
Ruski strateški bombarder Tu-160M2 (koji je zbog svog izgleda dobio nadimak “Bijeli labud”) zapravo je reinkarnacija najmoćnijeg sovjetskog bombardera Tu-160.
Taj se avion svojevremeno koristio kao oružje za odvraćanje i dio “nuklearne trijade”. Mogao je nositi 40 tona nuklearnih raketa i lansirati ih na neprijateljski teritorij kada je tisućama kilometara udaljen od nje.
Ali vrijeme čini svoje, pa i sovjetski Tu-160 tijekom 2020-ih završava svoj radni vijek. Poslije 40 godina službe u vojsci ove stare “ptice” moraju ustupiti mjesto novom “naraštaju”.
“Prvobitno je Rusija planirala do isteka radnog vijeka starih bombardera napraviti i uvesti u eksploataciju strateške bombardere nove generacije PAK DA, ali se rad na tom projektu odužio, pa je umjesto toga odlučeno da se korjenito modificira sovjetski strateški bombarder”, kaže Aleksandar Hramčihin, bivši zamjenik direktora Instituta za političku i vojnu analizu.
On smatra da nije bilo i nema potrebe za hitnim stvaranjem aviona novog doba umjesto starih Tu-160.
“To je oružje za odvraćanje. Prethodni avioni prvi su put od svog nastanka primijenjeni nedavno u sirijskom ratu. Prebačeni su iz Rusije u Siriju da izbace nevođene bombe na položaje terorista. Prije toga su korišteni samo za patroliranje iznad našeg teritorija”, podsjeća stručnjak.
Kako će se preporođena “ptica” boriti protiv suvremenog oružja?
“Rusija je kompletno izmijenila unutrašnjost starog Tu-160. Samo je konstrukcija ostala ista. Novi je avion dobio nove sustave za navigaciju, nove radiouređaje i nove motore, i može koristiti nove vrste strateških raketa i bombi, uključujući i hiperzvučne”, objašnjava Igor Korotčenko, glavni urednik časopisa “Arsenal Otečestva”.
S druge strane, odsustvo bilo kakvih izmjena u konstrukciji naišlo je na oštru kritiku u ruskom tisku. Pojedina su izdanja tvrdila da ovaj avion ne može izbjeći jedinice PZO potencijalnog neprijatelja i da ne leti brže od zvuka.
Korotčenko kaže da je sve to točno, ali da ti nedostaci neće imati nikakvog značaja u potencijalnom konfliktu, jer svaki Tu-160M2 može raketirati neprijateljske ciljeve ne napuštajući zračni prostor Rusije. Samim tim njegova “uočljivost” na radarima neprijateljskih PZO neće ugroziti avion, jer će on na teritoriju Rusije biti zaštićen.
“Najveća je prednost Tu-160M2 u njegovoj mogućnosti da ispaljuje rakete kada je tisućama kilometara udaljen od dometa protuzračnih sustava. Avion je već naoružan krstarećim raketama H-101 i H-102 koje imaju domet 5000 kilometara. Tu-160M2 će u narednim godinama dobiti nove hiperzvučne rakete koje radari suvremene PZO ne mogu čak ni vidjeti niti ispratiti”, naglašava Korotčenko.
On skreće pažnju na činjenicu da je Tu-160M2 oružje koje se koristi u najsloženijim okolnostima i koje raketira neprijateljski teritorij ne napuštajući ruski zračni prostor. Tako je avion zaštićen od svih vrsta protuzračne obrane.
Stručnjak smatra da će novi avion najmanje 20 godina biti u arsenalu ruske vojske, dok mu na smjenu ne dođu strateški bombarderi novog doba PAK DA.