|  |  | 

Zanimljivosti ZP Izdvojeno

Rusija predstavila novu armadu dronova kamikaza (FOTO)

 

 

To će biti nečujna armada dronova koji nose bombe i mogu potopiti najnovije ratne brodove.

Koncern “Kalašnjikov” predstavio je na vojnoj izložbi “Armija 2021” nove dronove malih gabarita koji nose bombe. Izložba je održana krajem kolovoza u Podmoskovlju.

Ovo je najnovija modifikacija projekta “KUB” iz 2019. godine. U pitanju je roj dronova od kojih svaki nosi bombu tešku 3 kilograma. Roj se može neprimjetno približiti neprijateljskom brodu (ili bilo kojem drugom neprijateljskom cilju) i uništiti ga.

Kompanija je upravo završila državno vojno testiranje i napravila specijalni lanser u koji istovremeno stane 15 dronova. Lanser može biti smješten na manjim motornim čamcima ili lakoj oklopnoj tehnici u zonama borbenih djelovanja.

“Ovaj je dron baražna bomba koja satima može provesti u zraku ili odmah poletjeti na cilj u jatu sličnih dronova i uništiti ga. Dron je malen i nečujan zahvaljujući električnom motoru koji praktički ne izdaje zvuk, za razliku od sličnih aparata strane proizvodnje”, kaže Nikita Hamitov, rukovoditelj specijalnih projekata kompanije “Zala Aero Group”, koja je u koncernu “Kalašnjikov” zadužena za stvaranje ovog sustava naoružanja.

On je objasnio da ovi dronovi mogu biti primijenjeni protiv svih vrsta ciljeva, na vodi i na kopnu, pa čak i u zraku.

Ruski “KUB” se od zapadnih ekvivalenata razlikuje po nizu karakteristika.

“Na tržištu nema tako mnogo sličnog oružja. Strane kompanije teže napraviti dronove koji nose bombe teške 80 kilograma. Oni su moćni u usporedbi s našim ’ptičicama’, ali su skuplji i bučniji. Mi smo željeli napraviti malo i neprimjetno oružje koje može funkcionirati u roju”, ističe Hamitov.

Zahvaljujući toj razlici, “KUB” je unikat na tržištu oružja, tako da ga kompanija planira u budućnosti predstaviti na međunarodnoj sceni. Ne zna se, međutim, kada će se to dogoditi, jer je planirano da se najprije ispuni narudžba Ministarstva obrane Rusije i da se ovim dronovima opskrbi ruska vojska.

Kako ovakvi dronovi funkcioniraju u zoni borbenih djelovanja?

“Posljednji su put slični dronovi kamikaze primijenjeni u vrijeme armensko-azerbajdžanskog rata u Nagornom Karabahu. Tada je Azerbajdžan obilato koristio bespilotne letjelice koje nose bombe i pomoću njih uništavao armensku oklopnu tehniku i proturaketne sustave, i izazivao kaos u njihovim redovima”, kaže Ivan Konovalov, direktor za razvoj u Fondu za unapređenje tehnologija 21. stoljeća.

Ispostavilo se da su ti dronovi kamikaze vrlo učinkoviti. Čak su i ruske trupe bile iznenađene njihovim djelovanjem u vrijeme sirijskog rata.

“Teroristi u Siriji nekoliko su puta dronovima kamikazama napali našu vojnu bazu u Hmejmimu. Njihovi su inženjeri napravili male helikoptere poput dječjih igračaka, zakačili na njih bombe i poslali ih na našu bazu”, priča Konovalov.

Vojna baza Hmejmim bila je zaštićena raketnim sustavom “Pancir-S1”, samohodnim raketnim sustavom srednjeg dometa “zemlja-zrak” i zenitno-artiljerijskim sustavima. To je oružje napravljeno za uništavanje krstarećih raketa, lovačkih aviona pete generacije i drugih skupih vojnih ciljeva, ali nije bilo efikasno protiv velikog broja dronova od kojih svaki košta 15 dolara i nosi na sebi manju bombu.

“Projektili za ’Pancir-S1’ koštaju tisuće dolara. To mogu biti navođene rakete i artiljerijski projektili. Pomoću njih su dronovi terorista oboreni, ali je baza ostala nezaštićena od napada pomoću visokotehnoloških sustava zračnog oružja”, ističe stručnjak.

Poslije toga su ruski vojni stručnjaci shvatili da je neophodno stvarati jeftinije oružje protiv dronova. Kompanije su napravile samohodni zenitni top kalibra 57 milimetara koji može ispaljivati karteč i posjedovati nove radioelektronske sustave koji mogu onesposobiti dronove u letu. O tim uređajima i sustavima možete više saznati ovdje.

 

 

mm

ABOUT THE AUTHOR

MEDIJ PARTNER RBTH Hrvatska je dio ruskog medijskog projekta Russia Beyond the Headlines (RBTH) koji održava 16 stranica na 15 jezika, od kojih je jedna upravo hrvatska. RBTH predstavlja događaje i pojave u Rusiji, oslanjajući se na rad profesionalnih, neovisnih ruskih i stranih novinara. Uz to RBTH objavljuje širok dijapazon stručnih mišljenja o potezima Rusije na međunarodnoj sceni i o procesima koji se odigravaju unutar zemlje. Mi surađujemo sa preko 100 partnera u elektronskim i tiskanim izdanjima u Europi i svijetu.