Trpimirov dvor – dom „čudotvorca“, ali i heretika
Prema kroničarskim zapisima o zbivanjima na istočnom Jadranu, nakon vrhunca pomorskih napada starohrvatskih gusara na područje Furlanije i Mletaka sredinom 40-ih godina IX. stoljeća, uslijedilo je razdoblje relativnog zatišja. Naime, tek dva desetljeća poslije, točnije 865., mletački dužd Urso Particijak vodi flotu protiv „najgoreg kneza Slavena“ (kako ga nazivaju mletački izvori) – Domagoja. Period između ta dva događaja označava se kao Trpimirovo doba.
Tom vladaru dugujemo prvi pouzdani spomen hrvatskog imena uopće (u poznatoj Trpimirovoj darovnici iz 852. godine), kao i osnutak prvog benediktinskog samostana u ranosrednjovjekovnoj hrvatskoj državi – u solinskim Rižinicama. Smatra se kako je kneza na osnivanje tog samostana – o kojem također saznajemo iz Trpimirove darovnice, potaknuo čuveni filozof i teolog benediktinac Gottschalk, koji je na hrvatskom dvoru boravio između 846. i 848. godine. S druge strane, kako nalazimo u tekstu spomenute povelje, isprava je zapisana rukom kneževog kapelana i kancelara Martina. Zanimljivo je kako jednog od njih povijest bilježi kao „čudotvorca“, a drugog kao heretika…
Priču o „čudotvorcu Martinu“ nalazimo u djelu Konstantina Porfirogeneta „O upravljanju carstvom“ (iz sredine X. stoljeća) zabilježenu na sljedeći način: „Nakon mnogo godina, u dneve Trpimira arhonta, otca arhonta Krešimira, dodje iz Francije, koja leži izmedju Hrvatske i Venecije, muž neki vrlo pobožan, Martin imenom, vanjštinom svjetovnjak, za koga i sami Hrvati vele, da je mnoga čudesa učinio. Nemoćan bješe taj pobožni muž i na noge osakaćen, tako da ga dizahu i nošahu, kamo je htio, i napućaše kao prorok Hrvate, da do kraja života drže zakon sv. Pape, stavljajući na nje i sam molbu sličnu papinoj. Toga radi niti sagene tih Hrvata, niti kondure nigda ni na koga ne idu ratom, van da tko na njih navali.“
Povjesničar P. Komatina argumentirajući kako se pod likom ovog „čudotvorca“ krije svećenik i Trpimirov kapelan Martin smatra kako je on mogao doći iz Istre, Kranjske ili Furlanije (što je onaj dio „Francije, koja leži izmedju Hrvatske i Venecije“), tj. onih područja koja su bila najizloženija napadima istočnojadranskih gusara 40-ih godina IX. stoljeća. Također, opis „muž neki vrlo pobožan (…) vanjštinom svjetovnjak“ upućivao bi na dijecezanskog svećenika, a ne redovnika.
Nadalje, aluzija na njegov fizički opis („Nemoćan bješe taj pobožni muž i na noge osakaćen…“) možda je sadržana u ovim specifičnim izrazima Trpimirove povelje kojoj je sam Martin bio autor: „tjelesnim osjetilima ne možemo ništa drugo vidjeti i čuti nego ono što nam se pokaže ili pročita“. Moguće je kako su priču o „čudotvorcu Martinu“, kao iznimno važnoj osobi na Trpimirovu dvoru sredinom IX. stoljeća, do predstavnika bizantske vlasti u istočnojadranskim gradovima proširili trgovci iz Hrvatske, a potom je ta zanimljivost mogla doći i do Carigrada, da bi naposljetku bila zapisana u carevom djelu.
Budući da je Martin u hrvatske krajeve stigao sa sjeverozapadnog Jadrana, upravo tada izloženog gusarskim napadima iz jugoistočnije smještenih „Sklavinija“, razumljivo je zašto on, kako pisac kaže: „napućaše kao prorok Hrvate, da do kraja života drže zakon sv. Pape, stavljajući na nje i sam molbu sličnu papinoj“. Naime, taj se „zakon“ odnosio na navodno ranije hrvatsko obećanje papi kako nikada neće napadati tuđu zemlju – što također nalazimo nešto prije zapisano u istom poglavlju Porfirogenetova djela:
„Ovi kršteni Hrvati ne vole izvan svoje zemlje drugima zaratiti. Dobili su bo neko proroštvo i zakon od pape rimskoga, kad im je poslao za cara Heraklija svećenike, pa ih pokrstio. Ovi se Hrvati i obrekom i hirografom zavjere svetomu Petru apostolu stalno i čvrsto, da nigda ne će na tudju zemlju poći i vojevati, nego će radije mirovati sa svima, koji tako htjet budu, primivši od istoga pape takav zakon: ako koji drugi narodi protiv zemlje tih Hrvata podju i zarate, da pomogne Bog Hrvatom i s njima pristane, i da im Petar, Hristov učenik pomogne, da pobijede.“ (prijevod N. Tomašića)
Dok se u historiografiji ova Porfirogenetova priča o hrvatskom obećanju papi kako neće napadati „tuđu zemlju“ ponekad nekritički uzimala zdravo za gotovo (tako je S. K. Sakač 1931. napisao raspravu s naslovom „Ugovor pape Agatona i Hrvata proti navalnom ratu: (oko g. 679)“ – smatrajući kako se taj „ugovor“ dogodio u vrijeme pape Agatona (678.-681.)), prema P. Komatini, knežev kancelar Martin je u ovom slučaju jednostavno iskoristio svoj utjecaj na hrvatskom dvoru kako bi spriječio daljnje pomorske napade na vlastitu domovinu. Pritom je u hrvatskim krajevima propovijedao izmišljenu priču o navodnom ranijem sporazumu između pape i Hrvata o tome kako će oni „radije mirovati sa svima, koji tako htjet budu“. Tako je „čudotvorac Martin“ svoje nastojanje vješto podupirao i papinim autoritetom.
S druge strane navodni papin „zakon“ – „ako koji drugi narodi protiv zemlje tih Hrvata podju i zarate, da pomogne Bog Hrvatom i s njima pristane, i da im Petar, Hristov učenik pomogne, da pobijede.“– mogao bi se odnositi na povijesno zabilježeni napad bugarskog vladara Borisa na Trpimirovu kneževinu. Naime, knez Trpimir je 50-ih godina IX. stoljeća uspješno odbio napad Bugara, koji su u to vrijeme još uvijek bili nekršteni – a izraz „drugi narodi“ („ἐθνικοί“), kojeg nalazimo u objašnjenju „zakona“ odnosi se upravo na nevjernike ili poganske narode izvan granica kršćanske ekumene. Međutim, da je hrvatski vladar Trpimir nekoliko godina prije nastanka svoje znamenite povelje uspješno ratovao i s kršćanskim „narodom Grka“ (što se vjerojatno odnosi na predstavnike bizantske vlasti u istočnojadranskim gradovima) svjedoči zapis jednog drugog važnog gosta na hrvatskom dvoru – Gottschalka iz Orbaisa.
Prva saznanja o tim događajima, kao i o samom Gottschalkovom boravku u Hrvatskoj, u okviru hrvatske historiografije zahvaljujemo arheolozima i povjesničarima don Frani Buliću i don Lovri Katiću. Tako je L. Katić 1932. godine izdao znamenitu raspravu „Saksonac Gottschalk na dvoru kneza Trpimira“ u kojoj je, uz iscrpnu analizu, donio odlomke izvornih Gottschalkovih zapisa o zbivanjima iz Trpimirova doba. Tako učeni redovnik u svom teološkom spisu o predodređenju „Tractatus de Trina Deitate“ donosi podatak o jednoj pobjedonosnoj vojni „Trpimira, kralja Slavena“ („Tripemirus rex Sclavorum“) – kako ga sam naziva. Naime, razigranost konja pri Trpimirovu odlasku u bitku protiv „naroda Grka i njihovog patricija“ poslužila mu je kao ogledni primjer filozofsko-teološkog koncepta predodređenja ili predestinacije, budući da je Gottschalk naučavao kako su i životinje prije bitke radosne ako se nalaze na strani budućeg pobjednika.
Filozof, teolog, gramatičar i pjesnik Gottschalk bio je podrijetlom iz Saske – rođen oko 805. godine u okolici Mainza u današnjoj Njemačkoj. Ušavši u benediktinski red bio je uporni zagovaratelj učenja o predestinaciji ili predodređenju (stoga ga se naziva „Jeanom Calvinom Srednjega vijeka“) te je tako izazvao oštru reakciju crkvenih krugova. Zato je bio optužen kao heretik i progonjen od reimskog biskupa Hinkmara. Nakon što je poduzeo hodočašće u Rim, a biskup Verone mu potom otkazao gostoprimstvo, otišao je 846. na dvor furlanskog markgrofa Eberharda, gdje se upoznao s knezom Trpimirom. Budući da je ubrzo bio protjeran i iz Furlanije utočište je naposljetku pronašao na hrvatskom dvoru, gdje je boravio sve do 848. godine. Potom je na crkvenoj sinodi u Mainzu iste godine bio osuđen kao heretik i prognan, a osudom koncila u Quierzyju 853. bio zatočen u samostanu Hautvillersu kraj Épernaya. Gottschalk je tvrdoglavo ustrajao u svom nauku te je umro u zatočeništvu oko 869. godine.
Vjerojatno je boravak ovog učenog benediktinca potaknuo kneza Trpimira da u neposrednoj blizini svoga dvorca, tj. u Rižinicama podno kliške tvrđave, osnuje benediktinski samostan – u koji su možda došli redovnici iz južnotalijanskog Beneventa. Tu je F. Bulić krajem XIX. stoljeća otkrio ulomak trokutnog zabata s natpisom na latinskom: „Pro duce Trepime(ro)…“. Natpis, prema Bulićevoj rekonstrukciji, u cjelini i prijevodu na hrvatski glasi: „Za kneza Trpimira prikažite Kristu molitve i prignite glave sa strahom“. Osim u Solinu, moguće je kako je u Trpimirovo doba bio osnovan i benediktinski samostan Sv. Bartola na Kapitulu kraj Knina. Potom je uslijedio pravi zamah osnivanja benediktinskih samostanskih zajednica uzduž istočnojadranske obale koje su bile iznimno važne za razvoj pismenosti, književnosti i umjetnosti starohrvatskog doba.
Naime, benediktinci u Hrvatskoj, kao i u drugim zemljama širom Europe, imali su svoje pisarnice (skriptorije) u kojima su prepisivali latinske i glagoljske kodekse. Tako su kroz stoljeća nastajali čuveni rukopisi: Osorski evanđelistar, Čikin časoslov, Vekenegin evanđelistar, Vekenegin časoslov…itd. Osim toga, uz katedralne biskupijske škole, koje su također vrlo često organizirali i nadzirali benediktinci, samostanske benediktinske škole bile su jedine škole toga vremena. Benediktinci su u njima poučavali „septem artes liberales“ (tj. „sedam slobodnih umijeća“), koja su predstavljala temelj sveukupne naobrazbe još od ranoga srednjovjekovlja, a obuhvaćala su: „trivij“ (gramatiku, retoriku, dijalektiku) i „kvadrivij“ (aritmetiku, geometriju, astronomiju i teoriju glazbe).
„Regnum Croatorum“ – zajednica za populariziranje hrvatske ranosrednjovjekovne oživljene povijesti