|  |  |  | 

Kultura Kultura ZP Izdvojeno

U gostima kod Robija K.

 

Jednu večer na premijeri ogorskog zajedništvca u funkciji zabrinutosti.
Drugu večer kod Robija K na čarobnim daskama splitskog HNK.

Moran priznat da sam sa strepnjom i sumnjivošću doša na premijeru sa pitanjem da li je moguće kultnu “trakavicu” od 40 godina , od Ferala do danas, uspješno i zanimljivo predstavit u teatru.

Svi mi koji smo zaljubljeni u Robija K i njegova ćaću Viktora možemo biti osakaćeni jer svi u svojim glavušama pola stoljeća imamo izrađenu, i prihvaćenu, sliku o toj šašavoj obitelji koja nas na dostojanstveno sprdačinski način provodi kroz zgužvanu svakodnevnicu hrvatskog društva.

Tko će to, i kako, pokušat dočarat lik Robija, mamca i tatca, dida sa Šolte, Dina, Nele svinjogojstvo, učiteljice Smilje i društva iz razreda?

Bija san sumnjiv u moje zadovoljstvo.No već sa prvon scenom sa Robijem K, u lika sjajnog mladog Jelaske, gušt je mogao započet. I trajao je dva sata.

Toliko lipote u razigranosti mladog splitsko kazališnog ansambla već dugo nisan gleda. Scenografija skromna ma taman takova i mora biti kad je Robijevo društvo na uvidu. Pogođeno kao pomoć priči.

Mladi Jelaska, razigran i nadahnut do te mire me je uvirija u Robijevo postojanje da od sada kad budem čitao uprav takovog ću ga i zamišljat.

A teme? Nije lako sažet 40 godina u dva sata no virovatno je i tu Viktor dao naputke sjajnom režiseru te se cjelina isprsila ko jedan zgodan presjek stanja u uzburkanom hrvatskom marširanju.
Gurati Crvenkapicu u priču ima svoj smisao, bajke su i tako nastanjene oko nas, ma opaka igra sa njima kod nas prerasta u tragediju ponašanja, suživota i političkog preseravanja.

Ubijamo čak i bajke.

Ma bajka o Robiju K će i dalje živiti. Robi ne stari, on samo ko stožer upozorava na gnjila stanja društva kojima se ne znamo, i ne želimo, othrvati.

Da je Robi K doša na premijeru prosvjeda u naš Muć, zasigurno bi nas podučija kako na zajebantski način riješit bajku o vjetrenjačama pod Svilajom.

Robi K bi to u tren razjeba.

Nepošteno bi bilo ne reć koju o splitskom HNK-u. U zadnje vrime smo svidoci nekih previranja, podmetanja i sijanja sumnji a meni se upravo već duži period naturila obveza da ponovo sidan u katrige i guštan po miri dokona čovika.

Smjene na daskama su neminovne, teško je izgrađivat uspješne ansamble no ovdje je slučaj da se ta smjena i ne osjeća. Toliko novih lica, talenta i premijera kazuje da se sa razlogom možemo radovati daljnjoj suradnji.

Daske bez punog gledališta su ništa, puno gledalište se postiže sadržajem koji šeta po daskama.

Bravo ekipa.

mm

ABOUT THE AUTHOR

ANTE TEŠIJA rođen je 1953. Spisatelj, kolumnist, esejist. Piše poeziju, priče, romane i aforizme. Služeći se satirom i humorom pokušava opisati svakodnevnu društveno-političku paradigmu društva.