ZAŠTO KOSA ISPADA?
Ispadanje kose ponekad se dogada zbog upalnih žarišta u organizmu, kao što su, na primjer, bolesni zubi, kronične upale sinusa, krajnika, jajnika… U tim slučajevima je ograničeno kružno ispadanje kose, alopecija areata.
Mnogi ljudi svakog jutra panično broje otpale vlasi na jastuku. Ako na jastuku ili češlju primjetite desetak opalih vlasi ili ako kosa nešto jače ispada u proljeće i jesen, nema razloga za paniku jer je to normalna pojava. Ali, ako je broj opalih vlasi veći od 100 i to traje mjesecima, tada treba zatražiti pomoć dermatologa.
Uzroci ispadanja kose mogu biti različiti vanjski ili unutrašnji faktori. Vanjski, koji najčešće oštećuju kosu, jesu povrede tjemena, dugotrajni mehanički pritisak na tjeme zbog čvrstog stezanja pletenica ili nervoznog čupkanja kose. Osim toga, kosa može da bude oštećena i kemikalijama. Ravnomerno ispadanje kose na cijelom tjemenu često izazivaju hormonski poremećaji, kao što su pojačani ili smanjeni rad štitne zlijezde, na primjer. A pod utjecajem hormona, kosa može da opada jače poslije porođaja, pobačaja i u klimaksu.
Mušku ćelavost (visoko čelo) ili gubitak kose na vrhu tjemena, prouzrokuju nasljedni faktori i muški spolni hormon testosteron. Ćelavi muškarci imaju veći nivo testosterona.
Kosa opada i poslije akutnih zaraznih bolesti propraćenih visokom temperaturom (šarlah, tifus, grip), kao i kod kroničnih bolesti (maligne bolesti, TBC), ali i zbog anemije prouzrokovane manjkom željeza ili poslije naglih i strogih dijeta. Javlja se i prilikom uzimanja različitih ljekova za lijecenje malignih bolesti (citostatici) ili za sprečavanje zgrušavanja krvi (antikoagulanti). Ne treba zaboraviti ni stres, koji je čest uzrok ispadanja.